Strona Główna

FAQ SzukajUżytkownicyGrupy Statystyki RejestracjaZaloguj Album


Poprzedni temat «» Następny temat
Czy już pora wyprowadzić się z domu ?
Autor Wiadomość
AnnaJulia 
Administrator

Dołączyła: 15 Paź 2012
Posty: 441
Skąd: Kraków
Wysłany: 5 Kwiecień 2014, 10:07   Czy już pora wyprowadzić się z domu ?  

Bóg zamierzył, żeby młodzi ludzie po osiągnięciu dojrzałości opuszczali ojca i matkę i zakładali własne rodziny (Rodzaju 2:23, 24; Marka 10:7, 8). Ale jak mógłbyś się przekonać, czy rzeczywiście jesteś przygotowany do wyprowadzki ? Przeanalizuj trzy pytania.

Dlaczego chcę się wyprowadzić ? - Spójrz na poniższą listę. Zapytaj siebie: Jaki jest najważniejszy powód, dla którego chcę się wyprowadzić.
• Ucieknę od problemów w domu
• Będę mieć więcej swobody
• Zyskam w oczach przyjaciół
• Pomogę przyjacielowi, który potrzebuje współlokatora
• Wyjadę gdzieś jako wolontariusz
• Zdobędę doświadczenie życiowe
• Ulżę rodzicom pod względem finansowym
• Inne (....) ? jakie ?

Wymienione powody same w sobie nie są złe, jednak twoja decyzja musi być dobrze przemyślana. Jeśli na przykład opuszczasz dom tylko po to, żeby uciec od ograniczeń, możesz się gorzko rozczarować! Dagmara, która w wieku 20 lat przez krótki czas mieszkała poza domem, dużo się z tego nauczyła. Przyznaje: "Wszyscy podlegamy jakimś ograniczeniom. Kiedy jesteś na swoim, ogranicza cię praca zawodowa lub skromne fundusze”. Nie podejmuj więc pochopnej decyzji o wyprowadzce ze względu na innych (Przysłów 29:20).Czy jestem przygotowany ? - Wyprowadzka z domu przypomina wyprawę nieznanym szlakiem. Czy wyruszyłbyś w dziką okolicę, gdybyś nie umiał rozbić namiotu, rozpalić ogniska, przygotować posiłku albo korzystać z mapy? Nie byłoby to rozsądne. Mimo to młodzi nieraz wyprowadzają się z domu, chociaż nie są przygotowani, by sprostać codziennym obowiązkom. Mądry król Salomon napisał, że „roztropny rozważa swe kroki” (Przysłów 14:15). Aby się zorientować, czy jesteś gotowy na samodzielne życie, przeanalizuj następujące kwestie:

Gospodarowanie pieniędzmi - Nigdy nie musiałem/(am) sam(a) za nic płacić. Boję się więc, że po opuszczeniu domu nie będę umiał(a) gospodarować pieniędzmi”. Jak możesz się tego nauczyć ?. Biblijne przysłowie mówi: „Mądry posłucha i przyjmie więcej pouczeń” (Przysłów 1:5). Wypytaj rodziców, ile pieniędzy miesięcznie potrzebuje jedna osoba — na czynsz albo kredyt mieszkaniowy, na jedzenie, na utrzymanie samochodu bądź na inne środki komunikacji. Poproś, żeby nauczyli cię układać budżet i opłacać rachunki.
Praktyczne umiejętności - Przez tydzień spróbuj żyć tak, jakbyś już był na swoim. Jedz tylko to, co kupiłeś za własne pieniądze i co sam ugotowałeś. Noś rzeczy samodzielnie uprane i uprasowane. Sprzątaj mieszkanie. I staraj się docierać wszędzie na własną rękę; niech nikt cię nie podwozi”. Dzięki zastosowaniu się do tej rady 1) zyskasz praktyczne umiejętności i 2) zaczniesz bardziej cenić pracę rodziców.
Relacje z innymi - Czy dobrze żyjesz z rodzicami i rodzeństwem? Jeżeli coś się między wami nie układa, może myślisz, że lepiej byłoby wynająć mieszkanie z kimś spoza rodziny.
Życie duchowe - Niektórzy wyprowadzają się z domu, bo nie chcą uczestniczyć z rodzicami w życiu religijnym. Inni co prawda zamierzają podtrzymywać zwyczaj studiowania Biblii i wielbienia Boga, lecz niestety kończy się na dobrych chęciach. Jak możesz nie dopuścić, by twoja wiara „uległa rozbiciu niczym okręt” ? (1 Tymoteusza 1:19). Ułóż praktyczny harmonogram czytania Biblii oraz innych zajęć duchowych i się go trzymaj. Zaplanuj sobie wszystko w kalendarzu i zobacz, czy bez przypomnień ze strony rodziców uda ci się przez miesiąc realizować swoje postanowienia.


Co tak naprawdę chcę osiągnąć ? - Czy chcesz się wyprowadzić, żeby uciec od problemów albo wyrwać się spod władzy rodziców? Gdyby tak było, skupiałbyś się na tym, co zostawiasz za sobą, zamiast myśleć o tym, dokąd zmierzasz. Takie podejście można przyrównać do prowadzenia samochodu ze wzrokiem utkwionym w lusterku wstecznym. Gdy kierowca skupia się na tym, co jest za nim, nie może jednocześnie obserwować trasy przed sobą. Jaki stąd wniosek? Nie koncentruj się na opuszczeniu domu — wytknij sobie wartościowy cel i do niego zmierzaj. Bez względu na to, do jakiego celu chcesz zmierzać, dokładnie wszystko przemyśl. Przysłowie biblijne powiada: „Plany pilnego z całą pewnością przynoszą korzyść, lecz każdy, kto jest pochopny, niechybnie zmierza do nędzy” (Przysłów 21:5). Uwzględniaj rady rodziców (Przysłów 23:22). Módl się w tej sprawie do Boga. I rozważ podane tu wskazówki biblijne.
W gruncie rzeczy nie chodzi o to, czy już pora, byś wyprowadził się z domu, lecz raczej o to, czy jesteś do tego dobrze przygotowany. Jeśli tak, to kto wie: być może wyfruniesz z rodzinnego gniazda całkiem niedługo.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Szybka odpowiedź
Użytkownik: 


Wygaśnie za Dni
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme created by TwojeStyle.info